GRAND COMMANDERY
Knights Templar
of WASHINGTON

COMMANDERIES by DISTRICT

District No. 2
Ivanhoe Commandery No. 4
1st Monday of each month
5405 S. Puget Sound Ave.,
Tacoma, WA.
Potluck dinner at 6:30PM.
Eminent Recorder: SK Michael Smitson
(253) 370-9748 mike.smitson@comcast.net

De Molai Commandery No. 6
3rd Wednesday of each month
Centralia Masonic Lodge,
218 N. Pearl St., Centralia, WA,
except Jul and Aug.
Stated meeting begin at 7:30PM.
Eminent Recorder: SK David O. Anderson
(360) 532-8732 anderson_david@hotmail.com

District No. 3
Seattle Commandery No. 2
3rd Wednesday of each month
Seattle Scottish Rite Center,
1207 N. 152nd St.,
Shoreline, WA,
except for June, July and August.
The May meeting 4th Wednesday,
due to the York Rite Grand Sessions.
Dinner :30PM; stated meeting at 7:30PM.
Eminent Recorder:SK Ian Hyde
(206) 356-5420 ockerseattle@hotmail.com

Rainier Commandery No. 28
Meets the 4th Thursday of each month t
St. Andrews Masonic Center,
505 Williams Ave. S,
Renton, WA,
except for July, Aug, Nov and Dec.
Potluck dinner 6:30PM; stated meeting 7:30PM.
Eminent Recorder:SK Jerry Whitney
(206) 241-7510 j.whitney@comcast.net

District No. 4
Juan De Fuca Commandery No. 17
Meets the 3rd Mon of Apr, July, Oct and Novr
Port Angeles Masonic Temple,
622 S. Lincoln Ave.,
Port Angeles, WA.
Stated meeting begins at 7:30PM.
Hosted dinners before Official Visits at 6:30PM,
followed by stated meeting at 7:30PM.
Eminent Recorder: SK Theodore E. Shanks
(360) 582-0253 ual777boss@aol.com

Malta Commandery No. 18
Meets the 2nd Mon of each month
Bremerton Masonic Temple,
878 5th St.,
Bremerton, WA,
except for July and August.
Stated meeting begins at 7:30PM.
Eminent Recorder:SK Peter Dawson
(360) 779-8219 etypebubba@aol.com

District No. 5
Hesperus Commandery No. 8
1st Monday of each month
Bellingham Masonic Center,
2626 W. Maplewood Ave.,
Bellingham, WA,
except for July and September
(September meeting is held the
last Monday of August due to Labor Day).
Dinner at 6:30PM; stated meeting 7:30PM.
Eminent Recorder: SK Michael Belle Isle
(360) 720-1199 mbrain15@hotmail.com

Palestine Commandery No. 11
1st Friday of Mar, Jun, Sep and December
Arlington Masonic Lodge,
405 N. Olympic Ave.,
Arlington, WA.
Potluck begins at 6:30PM provided by the
Social Order of the Beauceant
in Mar, June, Sep and Dec;
stated meeting begins at 7:30PM.
Eminent Recorder: SK George P. Fischer (PT)
(360) 403-1562 g.p.fischer53@gmail.com

District No. 6
Temple Commandery No. 5
4th Thursday of each month
Ellensburg Masonic Temple,
111 ½ W. 6th Ave.,
Ellensburg, WA,
except July, Aug and Federal holidays.
Stated meetings begin at 8:00PM
(at 7:30PM when OV is scheduled).
Eminent Recorder: SK Patrick Stanton
(509) 963-2319 highplainsdrifter@rocketmail.com

District No. 7
Cataract Commandery No. 3
Meets 4th Thur except Nov and Dec
Spokane Masonic Center,
506 W. 2nd Ave.,
Spokane, WA.
Stated meetings begin at 8:00pm.
Eminent Recorder: SK Michael D. Holland
(509) 951-4962 Michael@pnwnet.net

District No. 8
Washington Commandery No. 1
Meets the 2nd Wed of Mar, Sep  and Dec
Walla Walla Masonic Center,
607 E. Main St.,
Walla Walla, WA,
except July and August.
The June meeting 4th Wednesday.
Stated meetings begin at 7:30PM.
Eminent Recorder:SK Steven L. Kazda
(509) 843-3831 skazda@pomeroy-wa.com

Pasco Commandery No. 21
4th Wednesday of Mar, Jun, Sep and Dec
Richland Masonic Temple,
412 Thayer St., Richland, WA.
Stated meeting begins at 7:30PM.
Dinner at 6:30PM on Official Visitation
Eminent Recorder:SK Floyd Snyder
(509) 967-5757 flsnyder@charter.net