GRAND COMMANDERY
Knights Templar
of WASHINGTON

Ill. Knights of the Triangle

Steven L. Guffy, REPGC
Norman F. Campo, REPGC
William R. Miller, EPC
Karl S. Reith, REPGC
Harry R. Houston, REPGC *
Robert J. Johnston, REPGC
Lloyd R. Linn, REPGC *
Joel C. Canterbury, REPGC
Paul Merighi, EPC
Glenn A. Siron, RENWDC
Lewis D. Peck, REPGC
E. Dalton White, EPC
Kenneth B. Fischer, MEGM
Bill R. Wood, EPC *
William Volpentest, REPGC *
Douglas G. Edlich, REPGC
James Stephens, REPGC
James C. Toney, REPGC
Donald Beck, REPGC
Harold G. Rothgeb, REPGC *
David Dixon Goodwin, MEGM
George W. Kuhr
William Pollock, EPC *
Michael B. Johnson, REGCG
I. Merle Iverson, REPGC
Michael Smitson, EPC
Bryan Bechler, EPC
E. Jeffrey Craig, REGC
Michael Holland, EPC
W. Gary Norton, VEDGC
Richard M. Kovac, REGG
Robert Monroe, REGG

“*” denotes his sword was laid down and he is working in a higher Temple
All ranks behind their name reflects the rank at the time of receiving
the Illustrious Knight of the Triangle

KNIGHTS TEMPLAR CROSS OF HONOR AWARD

1965 Donald A. Dresser* (19)
1966 Guy B. Sligar* (3)
1967 Eric A. Brattkus* (5)
1968 Elmer Van Winkle* (14)
1969 Milton L. Crawford* (15)
1970 Winceslaus F. Slexak* (23)
1971 Louie A. Opsted* (9)
1972 David Lilley* (21)
1973 Frank W. Schnell* (2)
1974 Hiram H. Colburn* (5)
1975 Edward A. Nelson* (11)
1976 Hilmer C. Benson* (28)
1977 Lloyd A. Grandstand* (23)
1979 Ernest L. Smith* (4)
1980 LeRoy H. Newcomer* (2)
1981 Aubrey L. Harms* (28)
1982 David G. Miller* (10)
1983 Fred Waters* (18)
1984 James R. DeVries* (5)
1985 Steven C. Everage* (24)
1986 Eugene C. Maillard* (21)
1987 Boyd G. Shaw (13)
1988 Donald W. Beeman* (3)
1989 John E. Kern* (4)
1990 Ronald N. Dingle* (4)
1991 Harold F. Lambert* (6)
1992 Glenn A. Siron* (1)
1993 Herbert Haas (13)
1994 Joseph B. Daly* (12)
1995 John C. Beck (11)
1996 Robert R. Thomsen (1)
1997 David F. Baer* (29)
1998 Steven L. Guffy (14)
1999 Warren O. Kidder* (5)
2000 James J. Simon* (12)
2001 Leslie E. Vannice* (13)
2002 Roscoe Mitchell* (2)
2003 Robert Locke (29)
2004 Wallace Rehberg* (15)
2005 James Stephens (2)
2006 Eugene Alexander (1) **
2007 Bill R. Wood* (14)
2008 Edwin (Skip) Sanford (6)
2009 Alfred Taylor (5)
2010 Harold Rothgeb* (3)
2011 Albert Bledsoe (14)
2012 J. Rex Hartsfield* (8)
2013 Bryan Bechler (11)
2014 Rev. E. Jeffrey Craig (28)
2016 John R. Smiley (28)
2019 Steven Dazey (11)
2020 Harold B. Hobbs (28)

KNIGHT COMMANDER OF THE TEMPLE AWARDS

S.K. Michael R. Pursey, REPGC (18)
Robert R. Thomsen (1)
Phillip Woodland (1)
Douglas Edlich, REPGC (2)
James T. Stephens, REPGC (2-28)
Robert T. Wilson (2-28)
Carl F. Engle (3)
Harold G. Rothgeb (3) *
John Rank, REPGC (3) *
Edward Logan (4)
William R. Miller (4)
Karl S. Reith, REPGC (4)
Donald Wertman (4)
Robert J. Johnston, REPGC (5)
Clifford E. Roberson (6)
Steven L. Guffy,
Joseph H. Wagner (6)
Kenneth Morris (8)
Charles Sipes (8)
Bryan D. Bechler (11)
Lewis D. Peck, REPGC (13)
Bill R. Wood, PGM (14)
Joel C. Canterbury (14)
William R. Heckman (17)
Norman F. Campo, REPGC (18)
Joseph MacIntyre (18)
Jerry Whitney (28)
James C. Toney, REPGC (29)
Robert Locke (29)
Milton Sid Roberts (29)
John Smiley (18)
TH (Dick) Dickason (28) *
Peter L. Dawson, REGC (18)
Marion Windell (8)
Jeff Craig (28)
John S. Ranck, REPGC (3)
Steven Dazey (11)
Theodore Shanks (17)
I. Merle Iverson (3)
Michael D. Holland (3)
Charles Wood (6)
Daniel Flood (6)
Rabi Peifer (18)
Robert Monroe (18)
Harold B. Hobbs (28)
Michael A. Smitson (4)

COMPANION OF THE TEMPLE AWARDS

Lady Lana Guffy, 2004
Lady Loretta D. Rothgeb, 2011
Lady Dorothy I. Martin, 2011
Lady Rosalie M. Whitney, 2011
Lady Marti Dawson, 2013
Lady Cheryl Lee, 2013
Lady Sharon Ausman, 2013
Lady Luara Pratt, 2013
Lady Kathleen Bechler 2014
Lady Shara Holland 2016
Lady Natalie Craig 2018
Lady Judith Shanks 2018
Lady Paula Monroe 2018